Sport

Miriam Bulgaru, triumf la Țiriac Foundation Trophy: Primul trofeu WTA

Publicat

în

Miriam Bulgaru, sportivă legitimată la CSM Unirea Alba Iulia, a câștigat proba de simplu a turneului WTA 125 Țiriac Foundation Trophy, de la București.

În finala disputată duminică, sportiva uniristă a învins-o în trei seturi pe Kathinka von Deichmann (30 de ani, WTA 199), din Liechtenstein. Miriam Bulgaru (25 de ani, 202 WTA) s-a impus cu 6-3, 1-6, 6-4. În setul 2, la scorul de 4-1 pentru oponenta sa, jucătoarea din Alba Iulia a solicitat un timeout medical. Setul decisiv a fost pe muchie de cuțit.

După două ore și minute de joc, Miriam Bulgaru și-a asigurat victoria și câștigarea turneului din Capitală, fructificând chiar prima minge de meci.

Este primul trofeu WTA pentru Miriam Bulgaru, cea mai importantă performanță a carierei.

Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Radio Unirea FM și pe ȘTIRI GOOGLE

Sport

Miruna Pop, vicecampioană mondială la tras cu arcul 3D

Publicat

în

Miruna Pop este o elevă de excepție la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” Alba Iulia, dar și vicecampioană mondială la tras cu arcul 3D.

Elevă în clasa a XI-a la unitatea școlară amintită, Miruna Pop, legitimată la CSM Unirea Alba Iulia, a obținut performanța sportivă în Austria.

„Acest campionat a reprezentat o adevărată provocare. Traseele au fost mult mai dificile decât cele întâlnite la concursurile naționale la care am participat, dar s-au dovedit adevărate lecții care mă vor ajuta să îmi perfecționez tragerea.

Trag cu arcul de aproximativ 3 ani, iar această competiție a fost cea mai frumoasă dintre toate cele la care am luat parte, concursul având loc în frumoasa pădure alpină de lângă orașul austriac Moosburg. Acolo am avut șansa să cunosc arcași cu un suflet cald și multă experiență în acest sport”, a declarat Miruna Pop.

În anul școlar trecut Miruna Pop a obținut premiul I, cu media 9,95.

Citește mai mult

Sport

Turneu internațional de volei la Blaj

Publicat

în

Volei Alba Blaj organizează, în perioada 18-20 septembrie, un puternic turneu internațional de pregătire.

Vor participa campioana și câștigătoarea Cupei Ungariei, Vasas Óbuda Budapesta, participantă în ediția viitoare a Ligii Campionilor, CSM Târgoviște, deținătoarea Cupei României, și CSM Constanța, ocupanta locului 9 în ultima ediție de campionat.

Intrarea este liberă!

Programul meciurilor este următorul:

*miercuri 18 septembrie: ora 16.00: CSM Târgoviște – Vasas Óbuda Budapesta; ora 19.00: Volei Alba Blaj – CSM Constanța

*joi 19 septembrie: ora 16.00: CSM Târgoviște – CSM Constanța; ora 19.00: Volei Alba Blaj – Vasas Óbuda Budapesta

*vineri 20 septembrie: ora 13.00: Vasas Óbuda Budapesta – CSM Constanța; ora 16.00: Volei Alba Blaj – CSM Târgoviște

sursa: facebook Volei Alba Blaj

Sport

Remiză albă în derby-ul județean de la Blaj din liga a treia

Publicat

în

Al treilea derby de Alba al campionatului ligii a treia de fotbal s-a încheiat nedecis.

Scorul final în partida CIL Blaj – CS Universitar din Alba Iulia a fost 0-0.

Meciul s-a jucat pe Stadionul `CIL-Veza”.

Pentru CIL Blaj urmează un alt derby al județului Alba, în deplasare cu Metalurgistul Cugir.