Sport

La naționalele de alergare pe șosea, performanțe pentru atleții din Alba

Publicat

în

La Oradea s-a desfășurat Campionatul Național de alergare pe șosea pe distanța de 5 kilometri, seniori, Under 23 și Under 20, competiție la care sportivii din Alba au cucerit patru medalii.

Mihaela Blaga (Atletic Club „Mica Romă” Blaj și CSU Alba Iulia) a cucerit două medalii de argint, la seniori și Under 23. David George Cozma (CSS Blaj), antrenat tot de Cristina Man, a urcat pe ultima treaptă a podiumului la categoria Under 20, cu un timp cu care ar fi luat medalia de argint și la Under 23.

Alexandra Cristea (CS Unirea Alba Iulia și LPS Alba Iulia) a cucerit medalia de bronz la categoria Under 20. Sportiva din Cetatea Marii Uniri, pregătită de Gabriel Avram, deși are doar 17 ani, s-a clasat pe locul 5 la Under 23 și pe poziția a șaptea la senioare.

Mai trebuie punctat și rezultatul obținut de Lucian Ștefan (cu dublă legitimare la CSS Caransebeș și Atletic Club “Mica Romă” Blaj) – cu medalie de bronz la seniori și alte două medalii de argint la Under 23 și Under 20.

sursa: Ziarul Unirea

Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Radio Unirea FM și pe ȘTIRI GOOGLE

Sport

Duel Sântimbru – Șona în liga a patra: Când este programat

Publicat

în

Duel Sântimbru – Șona în liga a patra

Etapa a opta din liga a patra de fotbal a județului Alba se va deschide cu un meci programat la Galtiu.

Este vorba de partida Viitorul Sântimbru și Academia Șona.

Acest meci este programat joi 10 octombrie, de la ora 16.00.

Înaintea confruntării directe Viitorul Sântimbru ocupă kicul 6, cu 12 puncte, iar Academia Șona este pe poziția a noua, cu 9 puncte.

Citește mai mult

Sport

Derby-uri județene în Cupa României U19 și U17: Când și unde vor avea loc

Publicat

în

Derby-uri județene în Cupa României U19 și U17

În Cupa României U19 și U17 vor fi derby-uri ale județului Alba în prima etapă.

La Baza Sportivă „Pielarul” din Sebeș vor fi dueluri eliminatorii între LPS Sebeș și CSM Unirea Alba Iulia.

Partidele se vor disputa miercuri 9 octombrie.

Partida juniorilor U19 începe la ora 12.00, iar cea a juniorilor U17 la ora 14.00.

Brigada de arbitri delegată îi cuprinde pe Radu Scrob (Alba Iulia), Nectarie Leahu și Gabriel Leahu (ambii din Ocna Mureș).

Sport

Despărțire de Volei Alba Blaj și de… volei: Retragere a campioanei Nneka

Publicat

în

Una dintre cele mai bune voleibaliste române din istorie, Nneka Onyejekwe, a pus capăt unei cariere sportive impresionante, în care, timp de 23 de ani, a evoluat la cel mai înalt nivel, cu performanțe, atât individuale, cât și cu echipele pentru care a evoluat, de excepție!

Campioană în România, Elveția, Franța și Germania, cu echipe alături de care a câștigat toate trofeele interne, lider al echipei naționale a României, Nneka este, pe lângă un sportiv de excepție, și un un mare caracter, prin exemplul pe care l-a oferit atât pe teren, cât și în afara acestuia.
În cele 4 sezoane petrecute alături de Volei Alba Blaj, Nneka Onyejekwe a cucerit două titluri naționale, două Cupe ale României, o Supercupă a României, a contribuit din plin la cea mai mare performanță europeană a clubului din „Mica Romă”, finala Ligii Campionilor 2018, unde a fost desemnată cel mai bun centru al turneului Final Four și a disputat finala Cupei CEV 2019.
Dincolo de aceste succese, rămân momentele de neuitat petrecute împreună și dăruirea totală de pe terenul de joc, cu Nneka luptând, meci de meci, până la ultima picătură de energie!
Suntem mândri că ultima echipa din carieră este Volei Alba Blaj, că în ultimele sezoane ne-a fost căpitan de echipă și că, atunci când vorbim despre Nneka, vorbim despre o mare legendă a clubului nostru!
Știm că Nneka iubește Blajul, că aici se simte mereu acasă și suntem convinși, așa cum s-a întâmplat și la meciurile de pregătire din această toamnă, că Nneka va fi în continuare alături de noi, atunci când timpul îi va permite!”, au transmis reprezentanții Volei Alba Blaj.